кандидатура
Как да се подготвим преди интервюто за работа?
Целта е изпълнена, автобиографията и мотивационното ти писмо са свършили по-тежката част от работата и си получил така заветното обаждане или мейл, с покана за интервю. Добрата подготовка за интервюто е от съществено значение и има ключова роля. Ако кандидатстваш за по-начинаещи позиции в по-големи компании преди същинското интервю може да има тест и ако отговорите ти оправдаят очакванията, то интервюто може да продължи с поредица от до 5-6 интервюта. В някои чуждестранни компании дори може да те подложат на оценъчен ден (assessment day), в който да се види как се справяш в ситуация максимално близка до реалната.
Тестовете могат да бъдат:
- Език (Verbal reasoning)
- Математика (Quantitative/Numerical reasoning)
- Логика
- Поведенческа оценка
- Психологически
- за компютърна грамотност, професионални компетенции, решаване на казуси, бързина при набор на текст и др.
Интервюто може да бъде видео интервю, по телефона, в офис или микс от всички изброени.
Независимо какъв тип интервю ти предстои, то може да се
базира на разходка по автобиографията ти, на въпроси, относно твоите качества,
а в някои случаи и на провокации, за да видят как реагираш под стрес. Следвай
следните стъпки, за да се подготвиш за срещата:
- Преди интервюто за работа се опитай да разбереш кой ще го води, какво ще включва (най-общо) и каква продължителност се очаква. Ако си получил обаждане по телефона, то можеш да зададеш тези въпроси директно на човека, който организира интервюто. А ако си поканен по мейл, то навярно тази информация се съдържа в него.
- Проучи компанията, всичко възможно за настоящата позиция и интервюиращите. Социални акаунти, уебсайт, търговски регистър, интернет, мнения на бивши и настоящи служители.
- Помисли какви въпроси могат да ти зададат. Напиши поне 10 такива. Дори и тези, които биха те притеснили. Представи си как ти задаваш тези въпроси на кандидат. Помоли някой близък (съквартирант, приятел, роднина) да те интервюира, след това и ти го интервюирай и накрая анализирайте заедно отговорите и поведението ви по време на интервютата. Желателно е да си водиш записки или да запишеш всичко на видео. Така най-лесно можеш да се видиш и анализираш отстрани.
- А какви въпроси би задал ти на интервюиращите? - Прочети какви въпроси и кога можеш да зададеш на интервю за работа, независимо от типа интервю, за което се подготвяш. Това ще покаже, че имаш интерес към позицията, за която кандидатстваш.
- Ако кандидатстваш за стартираща позиция в голяма чуждестранна компания и знаеш, че ще полагаш тест, се подготви. В интернет има голямо разнообразие от безплатни (aptitude tests) тестове.
- При видео и телефонното интервю е задължително да имаш добра връзка. Качествата на гласа ти ще са изключително важни в този случай. Говори с една идея по-бавно, по-отчетливо и по-силно. Използвай интонацията. Възползвай се и си подготви всевъзможни пищови пред теб: автобиографията ти с маркирани ключови думи, данни за компанията и нейната история, идеи с отговори на по-трудни въпроси. Постарай се никой да не те безпокои по време на интервюто. Ако не чуеш нещо, попитай. Ако има лоша чуваемост, кажи. Също така още в самото начало питай, дали те чуват добре. И един малък трик за видео интервюто– усмихвай се, докато говориш.
Вече си готов за същинското интервю. Разбери кои са ключовите моменти, които могат да те представят блестящо.