Има една част от интервюто за работа, която повечето кандидати за работа не приемат сериозно. Обикновено, когато интервюто приключи, интервюиращият може да попита: „Имате ли някакви въпроси?“ Дори и да усещаш, че срещата е преминала страхотно и да чувстваш, че „си работата ти е в кърпа вързана“, не трябва да се изкушаваш и да отговориш с „Нямам въпроси към вас“, за да завършиш интервюто бързо.
Напротив! Щом си подканен, то трябва да зададеш въпрос. В противен случай това може да е причината никога повече да не ти се обадят за второ интервю.
Точно както трябва да се подготвиш да отговаряш на въпроси за интервю, така също трябва и да се въоръжиш с добри въпроси, които да също да зададеш, независимо от типа интервю, за което се подготвяш. Това ще покаже, че имаш интерес към позицията, за която кандидатстваш.
В няколко поредни статии ще ти предложим категории от въпроси, с които би направил повече от добро впечатление. И така, ето някои възможни теми за размисъл и въпроси, които да зададеш по време на интервюто, с които да покажеш, че проявяваш интерес към въпросната длъжност. Избери си няколко (1-2) и се придържай към тях.
- Кой е супервайзора (ръководителя) или мениджъра за конкретната длъжност?
- Какви са основните отговорности на тази позиция?
- Защо тази длъжност е отворена в момента?
- Можете ли да ми кажете повече за позицията, освен това, което вече е описано в обявата?
- Какви умения са ми нужни, за да успея в тази работа?
- Как може да се развие конкретната позиция и има ли възможностите за кариерно израстване във фирмата?
- С какви проекти ще работя?
- Ако ми бъде възложена тази работа, коя би била най-подходящата начална дата за започване?
- Колко време обикновено отнема процеса по наемане?
На този етап избягвай въпроси, касаещи заплатата, придобивките и бонусите. Има време и за тях. След като попиташ интервюиращия за работата, можеш да преминеш към по-общите въпроси относно компанията от следващата ни статия.